Haber

Venezuela Devlet Başkanı Maduro: Ekonomimiz 7 yılın ardından büyüdü

ABD ile ilişkilerde yeni bir döneme girmek Venezuela’yı olumlu etkiliyor.

Biden yönetimi, Ekim 2021’de askıya alınan Maduro hükümeti ile Washington destekli muhalefet arasındaki müzakereleri yeniden başlatmak için bazı yaptırımları kaldırma kararı almıştı.

Gelişmenin ardından ülke ekonomisi büyüdü.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Ulusal Meclis’te (AN) milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, 7 yıllık daralmanın ardından ülke ekonomisinin geçen yıl yüzde 15’in üzerinde büyüdüğünü söyledi.

“Latin Amerika ve Karayipler’de en yüksek büyüme”

Maduro, “Venezuela, 2022’de gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) yüzde 15’in üzerinde büyüme kaydetti, bu Latin Amerika ve Karayipler’deki en yüksek ekonomik büyüme. Bu, yıllardır sahip olmadığımız bir ekonomik çeşitliliğin sonucudur.”terimleri kullandı.

Büyüme oranı yüzde 17,45

2022’nin üçüncü çeyreğinde büyümenin yüzde 13,22 olduğuna dikkat çeken Maduro, Ocak-Mart döneminde ekonominin yüzde 17,45 büyüdüğünü ifade etti.

Venezuela Merkez Bankası’na göre 2022 Ocak-Eylül dönemindeki ekonomik büyüme, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 17,73 oldu.

7 yıllık küçülmeden sonra büyüyen

Uzun yıllar ekonomik ve siyasi ambargolara maruz kalan ülkede ekonomi 7 yıllık daralmanın ardından büyüdü.

Dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip ülkesi Venezuela’da 1 Ekim 2021’de para biriminden altı sıfır atıldı.

Öte yandan ekonomistler, Venezuela’nın para birimi bolivar’ın dolar karşısında değer kaybetmesi ve fiyatlardaki önemli artış nedeniyle büyümenin yavaşlayabileceği uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu