Haber

Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro Çin’i ziyaret edecek

Çin ile egemenlik ihtilafı yaşayan Tayvan ile son dönemde diplomatik ilişkilerini kesen Orta Amerika ülkesi Honduras’ın Devlet Başkanı Honduras’ın Pekin’i ziyaret edeceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Castro’nun Devlet Başkanı Xi Jinping’in davetlisi olarak 9-14 Haziran tarihlerinde resmi bir ziyaret gerçekleştireceği belirtildi.

Honduras hükümeti 26 Mart’ta Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kestiğini ve bunun yerine Çin Halk Cumhuriyeti’ni Çin’in yasal temsilcisi olarak tanıdığını duyurdu.

Honduras Dışişleri Bakanı Eduardo Reina ve Çinli mevkidaşı China Gang, aynı gün Pekin’de diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin protokolü imzaladı.

Honduras’ın katılımını kesmesinin ardından Tayvan’ı diplomatik olarak tanımaya devam eden ülke sayısı 13’e düştü.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan beri fiilen bağımsızlığını yaşıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

“Tek Çin” ilkesini vurgulayan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

habersenirkent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu