Teknoloji

Drone Operatörünü Yapay Zekanın Öldürdüğü İddiası Yalan Çıktı – Webtekno

Son zamanlarda, sosyal medyada ABD ordusu için yapay zeka destekli bir insansız hava aracının operatörüne karşı çıkıp onu simülasyon sırasında öldürdüğüne dair tartışmalar dolaşıyor. Ancak bugün gelen açıklamalarda bunun tamamen bir yanlış anlama olduğu görüldü.

Bu argümanın kaynağı, ABD Hava Kuvvetleri’nden Albay Tucker Hamilton’ın geçen hafta bir konferansta yaptığı açıklamalara dayanıyor. Teknolojinin öngörülemezliğine dikkat çeken Hamilton, örnek olarak bir uçuş simülasyonundan bahsetti. Bu testte, bir düşman tesisini yok etmekle görevli yapay zeka destekli bir insansız hava aracının, operatörünün görevi iptal etme yönündeki son emrini reddettiğini söyledikten sonra. Peki ne yaptı? Operatörünü öldürdü. Çünkü o kişi onun amacına ulaşmasına engel oluyordu.”ifadeleri kullandı.

Hamilton, açıklamasının varsayımsal olduğunu belirterek yanlış anlaşıldığını söyledi

Hal böyle olunca da bu açıklama büyük yankı uyandırdı ve gerçek bir simülasyonun sonucu olduğu anlaşıldı. Ancak Hamilton bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi: yanlış anlaşıldı, bu tamamen varsayımsal bir “düşünce deneyi” olduğunu söyledi. Başka bir deyişle, bu hikayenin gerçekten bir sınavdan geçmediğini açıkladı.

Hamilton yaptığı açıklamada şunları söyledi: Bu deneyi asla yapmadık.”ifadelerini kullanırken yapay zekanın risklerine ilişkin şunları ekledi: “ Tamamen varsayımsal bir örnek olsa da bu, yapay zekanın gerçek dünyaya getirdiği zorlukları gösteriyor.”

Öte yandan Hava Kuvvetleri’nden Ann Stefanek, Business Insider’a böyle bir olayın yaşanmadığını doğruladı: “ Hava Kuvvetleri, bu tür bir AI drone simülasyonu yürütmedi ve teknolojinin etik ve sorumlu kullanımına bağlı kalmaya devam ediyor. Görünüşe göre Albay’ın ifadeleri bağlamından koparılmış.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu